top of page
Vedran Obućina

Licitarstvo Slavica - Slatko srce Zagorja

Updated: Sep 16

Licitar je mnogo više od šarenog kolačića od medenog tijesta – on je živi spomenik hrvatske tradicije, prava umjetnost koja se čuva i prenosi s generacije na generaciju u krugu medičarskih obitelji sjeverozapadne Hrvatske. Njegova priča, začinjena tajnim receptima, ručnim radom i bogatom simbolikom, vuče korijene iz davnina, a danas je postao jedan od najprepoznatljivijih suvenira ovog kraja. Posjet Valentini Gladović Nedić, čuvarici ove baštine u Klenovniku, selu nedaleko od Lepoglave, pruža jedinstvenu priliku za uranjanje u svijet licitara.

Obitelj Gladović od 1939. godine izrađuje licitare, a Valentina i njezina djeca danas nastavljaju tu tradiciju s jednakom ljubavlju i predanošću. Valentina nas dočekuje sa širokim osmijehom i vodi nas kroz svoj radni prostor, gdje svaki detalj odiše poviješću i tradicijom. “U radionici sam nastala, a na štandu odrasla”, govori uz osmijeh, prisjećajući se kako je medičarski zanat bio srce svakog crkvenog blagdana i proštenja. Kao slastičar i kuhar radila je u bolnici Klenovnik, koja se nalazi u najvećem dvorcu u Hrvatskoj, a danas je jedna od rijetkih koja se u lepoglavskom kraju bavi medičarstvom i licitarstvom.

Licitari su oduvijek bili povezani s crkvenim svečanostima, a danas su posebno vezani uz svetište Marije Bistrice. S jednostavnim sastojcima poput brašna, vode, šećera i amonijak-bikarbonata, licitari se oblikuju kalupima, peku i potom suše. No, prava čarolija počinje u fazi ukrašavanja – crvena boja, toliko prepoznatljiva za licitare, nanosi se s preciznošću, a nakon sušenja dolaze na red ukrasi u žutoj, bijeloj, zelenoj, ružičastoj i plavoj boji. Valentina, s majstorskom rukom i puno mašte, stvara prava mala remek-djela – licitare u obliku srca, konjića, bebe ili anđela.

Posebno zanimljiv detalj na licitarskim srcima je malo ogledalce, koje nije samo ukras. Ono simbolizira dubinu duše osobe koja poklanja srce, čineći ovaj dar još posebnijim. Običaj darivanja licitarskog srca, kojim mladić djevojci iskazuje svoju privrženost i ljubav, duboko je ukorijenjen u hrvatskoj tradicijskoj kulturi.

Na proštenjima su se mladi upoznavali, pa i dogovarali su vjenčanja. Na tim proslavama, dječacima se kupovao konjić, djevojčicama bebica, a malo odrasliji su kupovali srce. Licitarsko srce bilo je znak ljubavi i ozbiljne namjere. Kad bi mladić darovao djevojci licitarsko srce, svi su znali da je ljubav u zraku – a znatiželjne susjede pobrinule bi se da vijest o prošnji obiđe cijelo selo.

Valentinin rad danas je prepoznat ne samo u Zagorju, već i šire, jer licitari su postali simbol hrvatske gostoljubivosti i srdačnosti. Oni krase božićna drvca, daruju se kao znak pažnje i ljubavi, a mnogi turisti sa sobom iz Hrvatske ponesu upravo licitar kao suvenir.

Posjet Valentini Gladović Nedić u Klenovniku nije samo susret s tradicijom, već i sa strašću i predanošću koja se prenosi kroz generacije. Kroz licitare, svatko može okusiti dio bogate kulturne baštine Hrvatske, a slatki medenjaci koje Valentina dijeli svojim gostima ostavljaju trajni dojam na nepce – i srce.

Licitarstvo Slavica

Klenovnik 11, Klenovnik

+385 98 913 1670

Comments


bottom of page